Ramówka jubileuszowego XX Królewskiego Flisu na Wiśle – od 5 maja 2026 do użytku publicznego.
7 maja
11.00 Zbiórka flisaków na cyplu na zerowym kilometrze Wisły.
11.30 przybycie gości
11.45 Powitanie uczestników, Gospodarzy MOKSiR
12ta, 12.15 wciągnięcie bandery, wspólne zdjęcie
Odśpiewanie KIEDY RANNE (4 zwrotki) i wypłynięcie.
OBIAD NA ŚLUZIE „DWORY” ŻUR!
Życie będzie łatwiejsze, jeśli uczestnicy będą mieli własne naczynia i sztućce a rezerwa zostanie
przeznaczona dla ewentualnych gości…
Po południu wizyta w Łączanach STOLICY FLISACTWA POLSKIEGO u najstarszego flisaka w Polsce
CZESŁAWA WÓJCIKA rocznik 1928. Symboliczne otwarcie flisu.
PO GODZINIE WYPŁYNIĘCIE NA NOCLEG W Jaśkowicach.
8 maja
Flis wypływa z Jaśkowic o 10tej. W Tyńcu cumowanie w okolicy SOLNEGO 13.45
Jeśli nie ma jakiegoś zdarzenia to witają nas Strażacy z OSP. Mateusz Niemiec prowadzi
pogadankę o FLISIE I galarze SOLNYM. Goście ZWIEDZAJĄ KLASZTOR.
O 15tej odcumowanie. śluzowanie j 15.30
Na przystani krakowskiej około 16.30
Sobota
9 maja
Od 15 tej warsztaty na łodziach
O 17.30 zbiórka w Pałacu KRZYSZTOFORY (pytać strażników o SPOTKE). WSKAŻĄ MIEJSCE.
Przemarsz na Rynek
18. 00 Mowy flisackie pod ratuszem.
Przekazanie bandery Zygmuntowi Ponikiewiczowi
Odzywa się dzwon BOLESŁAW na pożegnanie.
Przemarsz na łodzie.
Uroczystości, po niej część towarzyska.
Niedziela 10 maja.
Załogi obecne są przy łodziach do 8.45 Ubiór wyjściowy.
9.00 Odzywa się Dzwon Zygmunta ( okazją jest procesja Na Skałkę)
Warta honorowa przy sarkofagu Kazimierza Jagiellończyka
Odczytanie PRZYSIĘGI FLISACKIEJ
O 11tej Flis wypływa na śluzę PRZEWÓZ (dla odmiany zamknięta) potem powrót do
YACHTCLUBU w Mogile
15ta Przywitanie flisaków i uroczystości w Yachtclubie
11 maja Poniedziałek
Przenioska na kilometr setny!!! BO PO CO ŚLUZA PRZEWÓZ
11ta Uroczyste ściągnięcie szarf żałobnych z bata ZORAZA.
Koniec żałoby po Świętej Pamięci Zbigniewie Gąsowskim, flisakowi z Orleanu, Prezesowi
Stowarzyszenia LOARA WISŁA)
Uroczyste przekazanie bandery Flisu Józefowi Jemioło
Narada MISTRZÓW ODCINKA OD KM100 – Józefa Jemioło i Zygmunta Ponikiewicza:
„ Czy jest w tym momencie możliwość przejścia i dotaercia za Hebdów i do Opatowca
12 może 13 maja.
Jeśli warunki pozwolą to w Ujściu Jezuickim cumowanie skąd przedstawiciele gminy Gręboszów
wiozą flisaków na tamtejszy cmentarz na mogiłe JAKUBA BOJKI autora książki FLIS DO
TRZECIEGO KRÓLA wydanej w 1907 roku.
15 maja cumujemy w Sandomierzu.
16/17 maja konferencja na wyspie na kilometrze 315.
17 maja odwiedziny SOLECKICH FLISAKÓW.
18 maja Rozwinięcie bandery pod obeliskiem upamiętniającym ratowanie arrasów wawelskich i
spotkanie z delegacją gminy WĄWOLNICA, której mieszkańcy również brali udział w tej akcji we
wrześniu 1939 roku.
19 maja do 24 maja podróż do Warszawy uwzględniająca wizyty w Dęblinie i Kempeczkach
oraz
wizytę w Porcie Góra Kalwaria.
24 maja. Warszawa. Wymiana floty i podróż w dół rzeki tak, by być 30 maja na otwarciu sezonu
w Bydgoszczy.
W drodze oczywiście wizyty w
Modlinie,
Czerwińsku
Wyszogrodzie
Płocku
Nieszawie
Ciechocinku
Toruniu
Fordonie
Po wydarzeniu w Bydgoszczy/ Fordonie
podróż do Gdańska
z odwiedzinami
Grudziądza
Chełmna
Tczewa
Gdańsk












